Members: 0 member(s)

Shares ?

0

Clicks ?

0

Viral Lift ?

0%

Categories

Vrak rezavěl pod širým nebem. Nadšenci oživili jedinečnou parní

 • Vrak rezavěl pod širým nebem. Nadšenci oživili jedinečnou parní lokomotivu


  07.02.2019, 14:07

  Opravám jedinečné parní lokomotivy se členové Společnosti železniční výtopny Veselí nad Moravou na Hodonínsku věnovali posledních pětadvacet let. „Na začátku to byl jen vrak,“ uvedl Jiří Růčka, který se na opravách podílel.

   

  Rekonstrukcí prošel celý stroj, od oprav kotle, výroby nových vodních zásobníků až po nové nátěry. „Spoustu součástek jsme také sháněli od různých sběratelů,“ přiblížil Růčka.

  Tento poslední exemplář své řady objevili veselští v roce 1992 v severočeském Kořenově. „Byli jsme tam na oslavách devadesátého výročí kořenovské zubačky. Zpustlá lokomotiva tam stála pod širým nebem. Tak jsme si usmysleli, že ji opravíme,“ zavzpomínal Růčka. Celková částka oprav se vyšplhala ke třem milionům korun.

  První cestující přepravila lokomotiva v prosinci minulého roku mezi Veselím a Strážnicí. „Jako bychom se přenesli do minulého století. Byla to parádní jízda,“ zavzpomínal jeden z cestujících Jan Kratochvíla.

  Nejbližší termín další vyjížďky připadá na 20. dubna, kdy je v plánu odvoz dvou parních vlaků do Strážnice. Lokomotiva bude k vidění i na Strážnických či Horňáckých slavnostech a vinařských slavnostech v Uherském Hradišti.


1 comment