Members: 0 member(s)

Shares ?

0

Clicks ?

0

Viral Lift ?

0%

Categories

Plzeňský biskup řeší i ´veselejší´ věci než sexuální násilí v c

 • Plzeňský biskup řeší i ´veselejší´ věci než sexuální násilí v církvi. Požehnal velikonoční várce plzeňského pro papeže

   

  Kvůli reportáži Seznamu je jméno plzeňského biskupa nyní skloňováno v médiích ve všech pádech, Tomáš Holub ale naštěstí řeší i jiné věci - takže raději k pivu pro papeže.

   

  Plzeňský biskup již 6. března požehnal velikonoční várce plzeňského zlatého ležáku Pilsner Urquell. Po pěti týdnech zrání se část velikonočního piva vydá na 1300 km dlouhou cestu do Vatikánu k papeži Františkovi. Pivovar tak zásilkou pro papeže navazuje na tradici starou více než sto let a Pilsner Urquell se zúčastní velikonočních oslav přímo v srdci Říma.

  Plzeňský biskup Tomáš Holub ve varně plzeňského pivovaru požehnal velikonoční várce i surovinám, ze kterých se Pilsner Urquell vaří. Požehnána byla již historicky první várka Pilsner Urquell, kterou uvařil sládek Josef Groll v roce 1842. „Pilsner Urquell si váží tradic a hodnot, které se nemění. Naše pivo proto vaříme už více než 176 let ze stejných surovin a stejnými postupy. Velikonoční zásilka pro papeže je pro nás jedním ze symbolů našeho závazku i do budoucnosti,“ říká emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka, který se každoročně slavnostního předání papeži zúčastňuje a setkává se tak s hlavou katolické církve osobně…

  Plzeňské vyráží do Říma v novodobé historii již podeváté

  Část piva z velikonoční várky po pěti týdnech zrání poputuje do Vatikánu, kde bude symbolicky předáno papeži Františkovi. Je to tak, že letos 16. dubna musí být pivo již ve Vatikánu, takže speciální dodávka, která obsahuje dřevěný soudek s velikonoční várkou a 2019 mimořádně pečlivě zabalených lahví, vyjíždí tři dny dopředu. Cestu Plzeň Řím udělá za den, pak ale následují složité předávací protokoly. „Přeci jen, je to Vatikán,“ řekla nám k tomu s úctou v hlase tisková mluvčí Jitka Němečková. Pilsner Urquell tak ostatně pokračuje v tradici, která má své kořeny na konci 19. století, kdy si papež Lev XIII. nechal posílat plzeňský ležák na doporučení svých lékařů.

  Ve Vatikánu pijí o Velikonocích jen plzničku?

  Přesněji tedy, až skončí velikonoční půst, předpokládáme… „Nejen chlebem živ jest člověk a plzeňské pivo je nápojem, který již tradičně patří k oslavě Velikonoc nejen u nás, ale i ve Vatikánu. Jsem rád, že tomu nebude jinak i letos,“ říká plzeňský biskup Tomáš Holub. Do Vatikánu letos kromě dřevěného soudku s požehnanou várkou poputuje, jak jsme již psali, i 2019 lahví plzeňského ležáku. Pilsner Urquell je jediné české pivo, které je pravidelně zasíláno do Vatikánu právě u významné příležitosti velikonočních svátků.

  Po reportáži Seznamu jsem celou noc nespal, přiznal biskup

  O co jde s tím zneužíváním v církvi? Jen stručně: Seznam publikoval reportáž pořadu Zvláštní vyšetřování o zneužívání v jihočeské diecézi, kdy zjistil, že o něm věděli i nejvyšší církevní představitelé, mezi nimi i plzeňský biskup Tomáš Holub. Ten ale situaci vysvětlil s tím, že odmítá, že jako někdejší generální sekretář biskupské konference znal svědectví obětí z českobudějovické diecéze. „Dostal jsem se k tomu jen zlomkovitě. Do svého mailu jsem dostal kopii od pisatele, kterého jste zmiňovali (v reportáži Zvláštního vyšetřování - pozn. red.). Odepsal jsem mu, že nevím, o co se jedná a on jen odpověděl, že se jedná o zneužívání. Po konzultaci s panem kardinálem Dukou jsem odpověděl, že o tom nemám žádné informace, a pokud on je má, tak aby jednal podle svého svědomí a zákonů ČR,“ popsal Holub pro Seznam.cz události z jara roku 2014.


3 comments