Members: 0 member(s)

Shares ?

0

Clicks ?

0

Viral Lift ?

0%

User's Tags

Demokracie v Evropě mizí, tvrdí Noam Chomsky

 • Demokracie v Evropě mizí, tvrdí Noam Chomsky

  Velmi doporučuji video od 47 minuty do konce Úžasný huráááááááááá, jdem na to...

  - profesor doporučuje společné vlastnění a podnikání
  - doporučuje Mondragon
  - doporučuje tvorbu velkých zájmových skupin a společných taktik zdola

  15. 6. 2014 10:00, autor: ČT24

  Politika zemí osmadvacítky je pod taktovkou nevolených institucí -  Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. V Evropě tedy demokracie prakticky mizí, řekl v Hyde Parku Civilizace profesor Noam Chomsky. Nemá podle něj valného významu, koho si lidé zvolí do Evropského parlamentu, protože ten může pouze vyjádřit názor, rozhoduje ale trojka.


  "Myslím si, že Evropa by neměla přijmout centralizaci moci a instituce, které se nikomu nezodpovídají," vyslovil se Chomsky. K dokreslení ústupu demokratických principů v rámci EU zmínil třeba politiku uskromňování, kterou nikdy neodsouhlasil Evropský parlament.Považuje takovou politiku za extrémně škodlivou pro lidi v Evropě. "Vyhovuje určitým sektorům společnosti, jako jsou evropské banky, finanční instituce. Ale těm je jedno, jestli bude zrušen sociální stát," zdůraznil a podotkl, že rozhodnutí lidí zůstává zcela stranou.
  Ani Spojené státy americké nejsou demokracie
  Proslulý kritik politických i společenských poměrů v USA neponechal stranou ani Ameriku. Demokracie je složitý systém, tvrdí, ani v USA podle něj nepanuje. "Je to plutokracie, ve které existuje řada svobod - například svoboda projevu je ve Spojených státech chráněna způsobem, který je možná ve světě unikátní. Na druhou stranu asi 70 procent populace nemá v podstatě volební právo a jejich názor nemá žádný dopad na politiku," míní Chomsky.Odvolává se na politologické studie, které podle něj ukazují, že o politice rozhoduje malá část populace - ti nejbohatší. Čím níže v žebříčku bohatství lidé jsou, tím menší vliv na politické dění mají. Spodních 70 procent se pak již v podstatě na politice nepodílí. A to není demokracie, ale plutokracie, podotýká Chomsky. Velkou moc na rozhodování na centrální úrovni mají podle něj oligopoly velkých korporací.
  Noam Chomsky o totalitě velkých korporací:
  "Taková společnost je systém, ve kterém moc je navrcholu u představenstva a generálního ředitele. Jejich příkazy postupují směrem dolů na nižší úrovně manažerů až úplně dolů. Vespod máte možnost se tomu podvolit, nebo ne. To je čistá totalita."Zmiňuje, že kandidovat na prezidenta USA lze pouze se stovkami milionů dolarů, bez nichž to jednoduše není možné. "Proto kandidáti hájí ve volbách zájmy a cíle velmi malé části obyvatelstva - těch nejbohatších," podotkl s tím, že nastavený systém je zcela nepropustný. Kandidát, který by hájil většinu obyvatelstva by se bez zdrojů nedostal ani do primárek.
  Dvě největší hrozby pro současný svět podle Noama Chomského:
  "Jedna z nich je jaderná válka. Je zázrak, že jsme vydrželi tak dlouho, a zhoršuje se to.""Druhým nebezpečím je ničení životního prostředí. Ženeme se k útesu a riskujeme, že zničíme možnost důstojné existence pro naše vnoučata. Vedou to ty nejbohatší, nejsilnější, nejvzdělanější státy celého světa, především severní Amerika a Anglie. Musíme chápat, že v morální aritmetice současného neoliberálního kapitalismu nemá osud našich vnoučat v podstatě žádnou hodnotu v porovnání s potřebou zajistit větší zisk zítra.

  Zdroj: ČT24

26 comments
 • Lubomír Martin Dostál
  Lubomír Martin Dostál dík za příspěvek. Vždycky to záleží na lidech. Když bychom měli diktátora, který nemyslí na sebe, ale na lidi, fungovalo by to asi dobře. V demokracii to taky hodně záleží na lidech, taky by to mohlo fungovat. I anarchie by byla fajn, ale...  more
  September 22, 2014
 • Zuzana Bouchnerová
  Zuzana Bouchnerová Knihy od Chomského jsem četla a vřele doporučuji všem.
  September 25, 2014 - 1 likes this
 • Lubomír Martin Dostál
  Lubomír Martin Dostál která je nejlepší ?
  September 25, 2014
 • vlastina2312
  vlastina2312 Knihu jsem nečetla,ale přečetla jsem tento článek. Lidi potřebují vedení.Ale nesmí být takové,co nedopřává lidu slechu. Jsme malá země,pokud beru jen naši republiku a nedokážeme být jednotni. Jak by potom mohla být v jednotě celá...  more
  September 21, 2015 - 1 likes this